2020 m.

Remontuojama vandentiekio bokšto išorinė apdaila

2020 m. rugpjūčio 19 d.

Šiaulių miesto akcentu tapęs 45 metrų aukščio vandentiekio bokštas netrukus bus atnaujintas. Remonto prireikė byrančiai bokšto fasado apdailai. Per artimiausias dvi savaites darbų rangovas UAB „Limega“ įvertins viso bokšto išorinės apdailos būklę ir ją atnaujins.
 
Tinko lūženos nuo viršutinės vandentiekio bokšto dalies pažiro liepos viduryje. UAB „Šiaulių vandenys“ nedelsiant kreipėsi į UAB „Limega“, su kuria 2019 m. yra sudariusi patalpų ir pastatų remonto darbų sutartį.
 
Pasak UAB „Šiaulių vandenys“ technikos direktoriaus pavaduotojo Virginijaus Jakubonio, per artimiausias dvi savaites darbų rangovas įvertins bokšto išorinės apdailos būklę nuo viršaus iki pat apačios, nuvalys atsilupusį tinką ir nutinkuos ištrupėjusias vietas. Atnaujinus tinką, bokštas bus perdažomas, tačiau ne visas fasadas, o tik pilka jo dalis.
 
Vandentiekio bokšto aukštis siekia 45 metrus. Dėl nestandartinio objekto remonto rangovui prireikė krano reikalingiems darbo įrankiams, pastoliams, statybinėms medžiagoms ir kitoms pagalbinėms priemonėms užkelti.
 
Darbai pradėti nuo viršutinės bokšto dalies. Krentančios statybinės atliekos pasklinda didelėje UAB „Šiaulių vandenys“ kiemo teritorijoje, todėl statybvietė yra plačiai aptverta.
 
„Dėl užtvėrimų yra apsunkintas automobilių įvažiavimas ir žmonių judėjimas bendrovės kieme, klientams nėra galimybės patekti į administracinį pastatą per pagrindinius vartus. Remonto metu įėjimas bus galimas tik per galinius vartus ties Jaunimo centru, Vytauto g. 103A“, – sakė V. Jakubonis.
 
Pasak V. Jakubonio, jei leis oro sąlygos, bokštas bus atnaujintas per dvi savaites, o remonto darbų kaina priklausys nuo defektų kiekio ir darbų trukmės.
 
„Kol kas sudėtinga vertinti, kokios būklės yra išorinė bokšto apdaila ir kiek bus atsilupusio tinko. Paskutinį kartą apdaila buvo remontuota prieš 25 metus, o visas bokštas aptinkuotas maždaug prieš 60 metų. Pirminiais duomenimis, daugiausia atsilupusio tinko yra viršutinėje bokšto dalyje. Tikėtina, kad remontas kainuos ne mažiau kaip 10 tūkst. eurų (be PVM),“ – sakė V. Jakubonis.
 
Bokšto sienoje bus ieškoma istorinio paminklo
 
Byrantis vandentiekio bokšto tinkas atvėrė galimybę paieškoti istorinio paminklo ir atgaivinti istorinę atmintį.
 
Anot menotyrininko, dailininko, profesoriaus, Lietuvos mokslo ir visuomenės veikėjo Vytenio Rimkaus, su šio bokšto statyba yra susijusi įdomi istorija. Jis pradėtas statyti tarpukariu, 1939 metais, iš raudonų plytų. 1940 m. atėjus tarybinei valdžiai, naujai politinei sistemai, bokšto statyba buvo tęsiama šviesiomis plytomis. V. Rimkaus prisiminimais, pereidami iš vienos spalvos į kitą, mūrininkai išmūrijo raudoną kryžių, atgręžtą į Vasario 16-osios gatvę, kaip tam tikrą pasipriešinimo ženklą. Per viršuje esantį langelį kryžių bandyta aptaškyti kalkėmis. Taip pusiau aptaškytas jis ir buvo gana ilgą laiką, kol viską paslėpė tinkas. Kalbėta, kad trys mūrininkai už tą propagandą buvo net represuoti.
 
UAB „Šiaulių vandenys“, remdamasi profesoriaus Vytenio Rimkaus liudijimu ir eskiziniu bokšto piešiniu bei archyvine nuotrauka, kuriuose pažymėta menama išmūryto kryžiaus vietą, bandys nuvalyti tinką ir atidengti šį istorinį paminklą. Bendrovė, saugodama ir puoselėdama šalies istorinę atmintį, atidengtą kryžių paliks atvirą ir matomą visuomenei.

Remtasi Vytenio Rimkaus parengta informacija „Vandentiekio bokštas – paminklas“, publikuota 1994 m. rugpjūčio 24 d. „Šiaulių naujienose“.
 
Apie vandentiekio bokštą
 
Vandentiekio bokštas pradėtas statyti 1939 m. pagal profesoriaus P. Morkūno eskizus ir kai kuriuos A. Janulionio darbo brėžinius. Hitlerinės okupacijos metais vandentiekio bokšto statyba buvo nutraukta. Statybos darbai atnaujinti tik po karo, 1945 metais.
 
1948 metų pabaigoje, užbaigus vandens bokšto statybas, bokšto rezervuaras, kurio talpa 700 kub. metrų, buvo pripildytas požeminio vandens iš pirmosios tais pačiais metais pastatytos Šiaulių miesto Lepšių vandenvietės. 1948 m. spalio 30 d. vanduo paleistas į miesto tinklą. Ši data laikoma oficialia miesto centralizuoto vandentiekio ir savarankiškos vandens tiekimo įmonės įkūrimo data.
 
Bokšto aukštis – 45,37 m. Pastatas yra 4 aukštų su rūsiu. Statinys turi įdomių ir charakteringų architektūrinių detalių (dekoruotas vertikaliais piliastrais, langais) – tai svarbi dominantė miesto centrinės dalies panoramoje.
 
Įamžinant Šiaulių vandentvarkos ūkio pasikeitimus, dirbančių žmonių pasiekimus, 1974 m. pirmame bokšto aukšte įkurtas Vandentvarkos muziejus. Kituose aukštuose įrengtos tarnybinės patalpos.
 
1991 m. bokštas atjungtas nuo vandentiekio tinklų, iki tol buvo naudojamas pagal paskirtį – tiekė miestui vandenį.
 
Nuotraukose:
Vandentiekio bokšto atnaujinimo darbai prasidėjo rugpjūčio 17 d. Kranu ant bokšto viršaus buvo sukelti reikalingi darbo įrankiai ir medžiagos.

Profesoriaus Vytenio Rimkaus piešinyje pažymėta vandentiekio bokšto sienoje išmūryto kryžiaus vieta.
 
Vandentiekio bokštas buvo užtinkuotas apie 1963 m. Tarybiniu laikotarpiu bokšto fasado viršutinę dalį puošė balta juosta su mėlynomis bangomis.

Paskutinį kartą redaguota: 2020-08-21