2025 m.

UAB „Šiaulių vandenys“ tęsia nuotekų tinklų patikrą

2024 m. lapkričio 06 d.

UAB „Šiaulių vandenys“ vykdydama nuotekų tinklų patikrą Šiaulių miesto individualių gyvenamųjų namų rajonuose nustatė nemažą skaičių savavališkai įrengtų vamzdynų, kuriais paviršinės nuotekos pateko į buitinių nuotekų infrastruktūrą. Neteisėtus prisijungimo atvejus bendrovė aptiko pasitelkusi inžinerines paieškos priemones.

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus paviršinės (lietaus) ir buitinės nuotekos turi būti tvarkomos atskirai. Apie sugriežtintus teisės aktų reikalavimus paviršinėms nuotekoms tvarkyti bei planuojamus nuotekų tinklų patikrinimus UAB „Šiaulių vandenys“ gyventojus informavo iš anksto. Tačiau vis dar fiksuojama atvejų, kai paviršinės nuotekos išleidžiamos į buitinių nuotekų tinklus, savavališkai prijungus lietvamzdžius ar kiemo lietaus surinkimo groteles prie buitinių nuotekų išvadų. Toks gyventojų piktnaudžiavimas daro didelę žalą UAB „Šiaulių vandenys“ eksploatuojamai infrastruktūrai, ypač liūčių metu.

UAB „Šiaulių vandenys“ pakartotinai informuoja gyventojus apie vykdomą nuotekų tinklų patikrą individualių gyvenamųjų namų rajonuose ir ragina atsijungti neteisėtai įrengtas paviršinių nuotekų tinklų atšakas.

Neteisėti prisijungimai demaskuojami dūmais

Neteisėtų prisijungimų paieškai UAB „Šiaulių vandenys“ pasitelkia specialią įrangą – sausų dūmų generatorių bei TV diagnostikos laboratoriją. Pirmiausia tikrinama dūmais. Pasirinktos gatvės atkarpoje į nuotekų tinklą ventiliatoriumi pučiami dūmai. Netrukus jie išsisklaido vamzdyne ir ima rūkti pro atviras angas (šulinių liukus, paviršinių nuotekų groteles, namų lietvamzdžius). Iš pasirodžiusių dūmų angose nustatoma, kurioje vietoje savavališkai įrengta paviršinių nuotekų atšaka.

Kilus įtarimui dėl galimo nelegalaus pasijungimo, UAB „Šiaulių vandenys“ su TV diagnostikos įranga (robotas su videokamera) tiksliai nustato visus vamzdyno šoninius pajungimus. Tokiu būdu atsekama nelegaliai įrengta paviršinių nuotekų atšaka. 

Svarbu paminėti, kad nuotekų tinklų išdėstymo patikrinimui naudojami dūmai nėra pavojingi žmonių sveikatai, neturi įtakos augalams ar gyvūnams ir nekelia gaisro pavojaus. Tokie patys dūmai naudojami ir koncertų metu uždarose patalpose. Tačiau reikėtų susirūpinti, jei patikrinimo metu dūmus gyventojai pastebėtų savo namų viduje. Tai rodytų, jog vidaus santechninė įranga yra netvarkinga, galimai praleidžia iš buitinių nuotekų išsiskiriančias dujas, kurios yra degios ir sprogios bei pavojingos sveikatai. Esant tokiam atvejui, gyventojai turėtų pasirūpinti defektų pašalinimu.

Gresia sutarties sustabdymas ir buitinių nuotekų išvado užaklinimas

Visais atvejais UAB „Šiaulių vandenys“ nustačius savavališką paviršinių nuotekų tinklo prijungimą prie buitinių nuotekų tinklų (išvado) yra surašomas aktas, kuriuo vartotojas ar abonentas įpareigojamas per ne ilgesnį kaip 10 dienų laikotarpį atjungti paviršinių nuotekų tinklus nuo buitinių nuotekų išvado ir apie tai informuoti bendrovę. To nepadarius per nustatytą terminą arba nustačius pakartotinį prijungimą, UAB „Šiaulių vandenys“, vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. D1-629 „Dėl geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimo“ VI skyriaus nuostatomis, fiksuoja esminį Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sutarties pažeidimą ir stabdo sutartį bei užaklina nuotekų išvadą, kol bus pašalintas nustatytas pažeidimas. Tokiu atveju pažeidėjas  neturi galimybės, iki kol atjungs neteisėtai prijungtus paviršinių nuotekų tinklus į buitinių nuotekų išvadą, naudotis bendrovės teikiama nuotekų tvarkymo paslauga. Be šių nepatogumų pažeidėjui gresia Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 332 straipsnyje numatyta atsakomybė už savavališką paviršinių nuotekų prijungimą prie buitinių nuotekų išvado bei atsiranda prievolė atlyginti bendrovei turėtas išlaidas, susijusias su nuotekų tinklų atjungimu ir pajungimu.

Patariama plėsti žaliuosius plotus

Lietaus vanduo yra reikalingas mus supančiai gamtai. Todėl skatiname gyventojus įrengti daugiau žaliųjų plotų savo valdomose teritorijose, kad iškritę krituliai susigertų į gruntą. Šiltuoju sezonu patariama surinkti lietaus vandenį į tam skirtas talpas ir juo laistyti želdinius ar naudoti kitiems buities poreikiams. Toks tvarus vandens naudojimas padės nemažai jo sutaupyti ir sumažinti sąskaitas už vandenį.

Paskutinį kartą redaguota: 2024-11-08