Dumblo apdorojimo įrenginiai

Šiaulių mieste, plečiant nuotekų surinkimo ir valymo infrastruktūrą, proporcingai didėja ir nuotekų valymo metu susidarančio dumblo kiekis.

Miesto nuotekų valykloje per metus išvaloma apie 7 mln. kub. m nuotekų. 2004-2012 m. valymo proceso metu susidaręs nuotekų dumblas būdavo nusausinamas centrifugomis ir sandėliuojamas atviroje dumblo sandėliavimo aikštelėje šalia nuotekų valyklos. Per metus į šią aikštelę buvo išvežama apie 13 tūkst. kub. m nuotekų dumblo (apie 83 proc. drėgnumo). Taip kaupiamas neapdorotas dumblas teršia dirvožemį, paviršinį ir požeminį vandenį, didina šiltnamio dujų emisiją, sklinda nemalonūs kvapai.

Dėl šios priežasties atsirado poreikis neatidėliotinai diegti modernesnes, našesnes ir aplinkai palankesnes dumblo tvarkymo technologijas, leidžiančias gerokai sumažinti susidarančio dumblo kiekį, jį nukenksminti bei stabilizuoti, o apdorojant dumblą išgauti energijos.

Sprendžiant dumblo tvarkymo problemą, 2012 m. Šiaulių miesto nuotekų valykloje (Jurgeliškių k. 5, Šiaulių kaimiškoji seniūnija, Šiaulių rajonas) buvo pastatyti Šiaulių dumblo apdorojimo įrenginiai. Šiuose įrenginiuose sukurti pajėgumai Šiaulių miesto nuotekų valykloje bei aplinkiniuose rajonuose esančiose valyklose (Joniškio, Baisogalos, Šeduvos, Kuršėnų, Linkuvos, Pakruojo, Radviliškio) susidarančiam nuotekų dumblui tvarkyti.

Kas yra dumblas?

Valant nuotekas, susidaro nemažai nuosėdų - skystojo dumblo, kuriame yra ne tik daug naudingų augalams maisto medžiagų, bet ir ekologiniu požiūriu kenksmingų teršalų. Nors šis dumblas yra vertinga organinė trąša, tačiau jį naudoti dažnai draudžiama dėl mikrobiologinės - toksikologinės taršos ir susikaupusių sunkiųjų metalų. Priklausomai nuo teršalų kiekio, dumblas gali būti kompostuojamas, naudojamas žemės ūkyje dirvoms tręšti, karjerams rekultivuoti arba laikomas sąvartynuose. Apdoroto džiovinto dumblo granulės gali būti deginamos biokuro katilinėse, cemento ar atliekų deginimo gamyklose ir kt.

Dumblo apdorojimo įrenginių technologiją sudaro šios pagrindinės grandys:

1. Dumblo pūdymas.

2. Pūdyto dumblo sausinimas.

3. Dumblo džiovinimas.

4. Kogeneracinė šilumos ir elektros energijos jėgainė.

Šiaulių miesto nuotekų valykla Įrenginių masių balansas, esant projektiniam apkrovimui
Nuotekų valyklos technologinė schema Teritorijos schema

 

Dumblo apdorojimas prieš pūdymą
Dumblo pūdymas
Pūdyto dumblo sausinimas
Dumblo džiovinimas
Kogeneracinė šilumos ir elektros energijos jėgainė

 

Kviečiame apžiūrėti dumblo apdorojimo įrenginius. Dėl lankymo tartis iš anksto tel. (8 41) 592 257.

Atvykimo į nuotekų valyklą (dumblo apdorojimo įrenginius) schema.

Jurgeliškių k. 5, Šiaulių kaimiškoji seniūnija, Šiaulių rajonas.

Dirba: I-IV - 8.00-16.45 val., V - 8.00-15.30 val., pietų pertrauka 12.00-12.30 val.Uždaroji akcinė bendrovė "Šiaulių vandenys", Vytauto g. 103, LT-77160 Šiauliai. Tel. (8 41) 525 550; faks. (8 41) 592 266; el. paštas office@siauliuvandenys.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 144133366. PVM mokėtojo kodas LT441333610