Vandens dezinfekavimo technologija

Vandens dezinfekavimo natrio hipochloritu technologija

2003 m. "Šiaulių vandenys" visose vandenvietėse sumontavo naują įrangą, leidžiančią vandens dezinfekavimui naudoti natrio hipochloritą, atsisakant dezinfekavimo chloro dujomis metodo.

Natrio hipochloritas yra gelsvos spalvos vandeninis tirpalas, kuriame yra tik 15% chloro. Natrio hipochlorito laikymui nereikalingos ypatingos sąlygos, jam išsiliejus, neutralizuojamas paprastomis priemonėmis, skystis nedegus ir nesprogus.

Dezinfekavimo natrio hipochloritu metodas yra nepavojingas aplinkai ir dirbantiesiems, natrio hipochloritas, priešingai nei chloro dujos, nepriskiriamas pavojingų medžiagų kategorijai.

Dezinfekavimo technologinė schema labai paprasta: dozavimo siurblys iš plastmasinės talpos hipochloritą pumpuoja į vamzdyną, kuriuo vanduo patenka į rezervuarą. Dezinfekavimo procesą kontroliuoja prietaisai, parodantys hipochlorito tekėjimo srautą ir vandens kokybę. Rezultatus galima stebėti chloro analizatoriaus ekrane, taip pat duomenis perduoti į kompiuterį.

Šią vandens dezinfekavimo technologiją jau naudoja nemaža dalis Lietuvos vandens tiekimo bendrovių, Europoje vandens dezinfekavimas chloro dujomis laikoma pasenusia technologija; minėtiems tikslams naudojami modernesni chloraminavimo, ozonavimo metodai. Natrio hipochloritas užima tarpinę poziciją tarp senų ir naujų technologijų.

Europos standartą EN 901:1999 dėl natrio hipochlorito Lietuvos standartizacijos departamentas priėmė Lietuvos standartu, kuris galioja nuo 2000 m. gruodžio 15 d.

Daugelį metų Lietuvoje geriamojo vandens ir vandentiekio įrenginiams dezinfekuoti buvo naudojamas dujinis chloras. Chloras yra toksiškas, dirginantis, pavojingas aplinkai preparatas, priskiriamas antrai pavojingų medžiagų klasei. Chloro sandėliams, chloratorinėms, chloro transportavimui keliami specialūs saugos reikalavimai, dirbant su šia medžiaga naudojamos brangiai kainuojančios asmeninės apsaugos priemonės, personalas kasmet turi būti apmokomas ir atestuojamas. Specialistai teigia, kad įvykus avarijai, 1 t chloro gali sužaloti 10 000 žmonių.Uždaroji akcinė bendrovė "Šiaulių vandenys", Vytauto g. 103, LT-77160 Šiauliai. Tel. (8 41) 525 550; faks. (8 41) 592 266; el. paštas office@siauliuvandenys.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 144133366. PVM mokėtojo kodas LT441333610