Kas yra nuotekos?

Švarus vanduo - gyvybės žemėje pagrindas. Be jo nei augalai žaliuotų, nei žuvys plaukiotų, nei paukštis skraidytų, nei žmogus gyventų. Ir tik nuo žmogaus priklauso, ar mūsų žemės vanduo bus švarus.

Vanduo universalus tirpiklis. Jis ištirpina daugybę gamtinių ir sintetinių medžiagų. Šią vandens savybę mes naudojame tūkstančiais būdų. Mes skalbiame vandenyje, prausiamės juo, vandeniu plauname gatves, automobilius, skiedžiame chemikalus. Vanduo naudojamas gaminant dažus, plastmasę, maistą bei daugelyje kitų žmogaus gyvenimo sričių.

Buityje, pramonėje, energetikoje panaudotas vanduo turi taršos priemaišų. Teršalai yra mineraliniai ir organiniai. Mineralinės medžiagos: smėlis, šlakas, molis, mineralinių druskų, rūgščių ir šarmų tirpalai. Organinės, skendinčios medžiagos: augalų atliekos, popierius, mediena, aliejus, riebalai, nafta ir jos produktai, organinės sintezės ir klijų atliekos, žmonių ir gyvūnų ekskrementai, įvairūs mikroorganizmai. Kiti teršalai - azotas, fosforas, nafta, sunkieji metalai.

Ko vanduo neištirpina, jis stumia ar kitaip nešasi su savimi. Toks vanduo apsunksta, tampa nešvarus, dvokia, kyla pavojus plisti ligoms. Tokį vandenį vadiname nuotekomis.

Užterštos nuotekos yra žalingos aplinkai. Vandens telkiniams galime pakenkti net nesusimąstydami. Pavyzdžiui, nuplovus tepaluotą mašiną, chemikalais purkšdami vaismedžius nuo kenkėjų. Užterštas vanduo nuteka gatve, o kartais susigeria tiesiog į žemę kieme. Kartu su lietumi teršalai nuteka į artimiausią vandens telkinį, o trąšos gali prasisunkti iki požeminio vandens ir patekti į šulinį, iš kurio kasdien semiamas vanduo maistui ruošti.

Vandenį lengva užteršti. Teršimui jautrūs ne tik vandenys, augalai, gyvūnai, bet ir kiekvienas iš mūsų. Todėl būtina teršalus šalinti valymo įrenginiuose, kad nuotekos neterštų atvirtųjų vandens telkinių į kuriuos jos išleidžiamos. Vandens išvalymas yra labai sudėtingas ir brangus.Uždaroji akcinė bendrovė "Šiaulių vandenys", Vytauto g. 103, LT-77160 Šiauliai. Tel. (8 41) 525 550; faks. (8 41) 592 266; el. paštas office@siauliuvandenys.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 144133366. PVM mokėtojo kodas LT441333610