Vandens dezinfekavimas

Prieš Birutės vandenvietės rekonstrukciją, geriamasis vanduo buvo dezinfekuojamas chloru, nes į tinklą tiekiamas vanduo privalo būti bakteriologiškai švarus. Tuo metu, pagal daugelį Lietuvos higienos normos HN 24:1998 parametrus vanduo buvo artimas tik "patenkinamo" vandens kategorijai. Didžiausia problema buvo geležis, esanti požeminiuose vandeninguose sluoksniuose, iš kurių ir buvo imamas vanduo.

Įtakos vandens kokybės blogėjimui turėjo ir intensyvus jo siurbimas iš požeminių sluoksnių 1978-1996 metais, kai miesto vandens suvartojimas buvo didžiausias. Vidutiniškai iš Birutės vandenvietės miestui per parą buvo tiekiama per 30 tūkst. kub. m vandens. Tuo metu intensyviai didėjo vandens mineralizacija, drumstumas, šarmingumas bei kietumas, gausėjo geležies, amonio. Dabar iš Birutės vandenvietės vidutiniškai tiekiama 6,8 tūkst. kub. m vandens per parą.

Rekonstravus Birutės vandenvietę, modernūs įrenginiai išvalo vandenį pagal Lietuvos higienos normos, Europos Sąjungos ir Pasaulio sveikatos organizacijos geriamojo vandens standartus.

Svarbu pažymėti, kad 2003 m. Birutės vandenvietėje sumontuota naują dezinfekavimo natrio hipochloritu įrangą, leidžianti vandens dezinfekavimui naudoti natrio hipochloritą. Įranga gali būti naudojama kaip profilaktinė priemonė arba atsiradus vandens dezinfekcijos būtinybei. „Šiaulių vandenys" tiekiamą vandenį profilaktiškai dezinfekuoja vieną kartą per metus (pavasarį).

Dezinfekavimo natrio hipochloritu metodas yra nepavojingas aplinkai ir dirbantiesiems. Dezinfekavimo technologinė schema labai paprasta: dozavimo siurblys iš plastmasinės talpos hipochloritą pumpuoja į vamzdyną, kuriuo vanduo patenka į vandens rezervuarą. Dezinfekavimo procesą kontroliuoja prietaisai, parodantys hipochlorito tekėjimo srautą ir vandens kokybę. Rezultatus galima stebėti chloro analizatoriaus ekrane, taip pat duomenis perduoti į kompiuterį.

Dezinfekavimo natrio hipochloritu pastatas ir įranga


Uždaroji akcinė bendrovė "Šiaulių vandenys", Vytauto g. 103, LT-77160 Šiauliai. Tel. (8 41) 525 550; faks. (8 41) 592 266; el. paštas office@siauliuvandenys.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 144133366. PVM mokėtojo kodas LT441333610